Korszerű műtéti megoldási lehetőségek a petefészek cysta, illetve a méhen kívüli terhesség kezelésében

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány II.
Zagyi Zsuzsanna

Az endoszkópia az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül. A hagyományos laparotómia alternatívájaként napjainkban a nőgyógyászati műtétek többségénél lehetőségünk van kevéssé invazív operatív megoldásokra. A laparotómiával szemben a laparoszkópia előnyei egyértelműek, nemcsak a műtéti megterhelés, a kozmetikai eredmények, de a költségráfordítás szempontjából is.
Két gyakori szülészet-nőgyógyászati kórállapot, a méhen kívüli terhesség és a jóindulatú petefészek cysta miatt gyakran kerül sor operatív beavatkozásra, mely a korszerű szemlélet szerint ideális esetben laparoszkópia.
Vizsgálatunk célja a petefészek cysta és a méhen kívüli terhesség ellátási módjainak tanulmányozása a DEOEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának gyakorlata és irodalmi adatok alapján.
A 2009. január 1. és 2010. október 31. között, a fenti diagnózisok miatt elvégzett műtétek elemzését végeztük a műtéti naplóból nyert adatok felhasználásával. Vizsgáltuk a felvételi statust, a felvételi és műtéti diagnózisokat, az elvégzett műtét típusát, a konverzió gyakoriságát és okait. A fenti időszakban 65 extrauterin graviditást kezeltek sebészi úton. Laparoszkópiát 87,69%-os arányban végeztek, míg laparotómia elvégzésére 8 esetben kényszerültek. Benignus ovarium cysta terápiájaként 288 műtétre került sor. Ezek 57,64%- ában volt lehetőség a cysta ellátására endoszkópia segítségével.
Az irodalmi adatokat és a DEOEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának gyakorlatát áttekintve megállapíthatjuk, hogy a laparoszkópia számos területen felváltani látszik a hagyományos laparotómiát. A laparoszkópos eljárás térhódítása nem meglepő, tekintve biztonságosságát, előnyeit (a diagnosztikus és terápiás beavatkozások kombinálhatósága, kevesebb posztoperatív összenövés, rövidebb kórházi tartózkodási idő, kisebb posztoperatív fájdalom, rövidebb gyógyulási idő, költséghatékonyság, kozmetikai előny).

Major Tamás
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika