A krónikus hasnyálmirigy áltömlők műtéti kezelésével nyert tapasztalataink

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Pálffy Zsuzsanna
2. szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Béres Tímea

Előadás adatai

Előadás címe: 
A krónikus hasnyálmirigy áltömlők műtéti kezelésével nyert tapasztalataink
Összefoglaló: 

Bevezetés: A pancreas pseudocysták kezelése alapvetően sebészi. A szerzők elemzik 111 pancreas pseudocysta miatt kezelt betegeik korai műtéti eredményeit.
Betegek és módszer: Pancreas pseudocysta miatt 111 beteget (77 férfi, 34 nő, átlagéletkor: 50,45 év) kezeltek. Az elektív műtéti indikáció volt az ún. érett pancreas pseudocysta, mely panaszokat okozott vagy növekedést mutatott. Hat betegnél akut műtét történt a pseudocystából eredő masszív vérzés és duodenalis sipolyképződés miatt. Az áltömlő az esetek 41,44%-ban (46 beteg) a hasnyálmirigy feji, 58,56%-ban (65 beteg) a test-farok területen helyezkedett el. Az elhelyezkedéstől függően cysto-duodenostomia 17 eseteben, cysto-gastrostomia 49 esetben és cysto-jejunostomia 11 esetben történt. 6 betegnél distalis pancreas resectio, 4 betegnél Beger műtétet végeztek. További 7 betegnél csak drainage volt lehetséges. 14 betegnél a rossz általános állapot miatt CT vezérelt drainage történt. Amennyiben portalis pangás tüneteit észlelték műtét során a cysto-jejunostomiát részesítették előnyben. A műtétet követően hasnyálmirigy enzimpótlást, szigorú alkohol- és dohányzástilalmat és zsírmentes diétát írtak elő.
Eredmények: A 91 elektív műtét után reoperácio két (2,1%) esetben történt sebszétválás miatt. A posztoperatív vérzéses szövődmények száma összesen 9 (9,9%) volt, 7 beteg konzervatív kezelésre gyógyult,két esetben reoperáció volt szükséges. Műtéti mortalitás 3 esetben(3,3%) volt. Az akut műtétek közül reoperáció összesen 4 esetben történt, két beteg exitált.
Következtetés: A krónikus pancreas pseudocysták kezelésében a sebészi módszerek továbbra is fontos szerepet töltenek be. A belső drainage műtétek jó eredménnyel alacsony morbiditási és mortalitási mutatókkal végezhetőek. Az elektív műtét megelőzheti a fatális kimenetelű szövődményeket.

1. témavezető adatai
Név: 
Kotán Róbert
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Sebészeti intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program