Mesenchymalis sztromasejtek differenciációs képességének vizsgálata

Sejtbiológia, Biofizika
Balog Zsanett

Mesenchymalis sztromasejtek differenciációs képességének vizsgálata

A regeneratív orvoslás egyik célja a baleset vagy betegség következtében elpusztult sejtek valamint szövetek pótlása, melyre többek között a mesenchymális sztrómasejtek (őssejtek) is alkalmasak lehetnek. A mesenchymális őssejtek (MSC – mesenchymal stem/stromal cells) in vitro kultúrában jól szaporítható, plasztikus, multipotens szöveti sejtek; immunszuppresszív, immunmoduláló és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. Jelentőségük, hogy mind csont-, mind porc- és zsírsejtekké egyaránt képesek differenciálódni. Hordozzák a CD105, CD73 és CD90 típusú sejtfelszíni markereket, azonban a hemopoetikus, endothel és trophoblast sejtekre jellemző sejtfelszíni markerekkel nem rendelkeznek.
Kutatásunk céljai között szerepel a különféle eredetű primer sejtkultúrák differenciációs képességének összehasonlítása, valamint a kevéssé ismert chondrogén differenciót irányító szignalizációs útvonalak feltárása.
Kísérleteinket csontvelői (bmMSC), placentáris (cMSC) és köldökzsinór (ucMSC) eredetű mesenchymális őssejteken végezzük. A chondrogén differenciáció 21 napig tart. A mintavétel 0., 3., 7., 14. és 21. napon történik. A mintákból RNS-t izolálunk, melyet High Capacity RT Kit segítségével cDNS-sé írunk át, és ebben a chondrogén differenciációra jellemző SOX9, COL2A1, HAPLN1, ACAN gének expresszióját vizsgáljuk valós idejű kvantitatív PCR alkalmazásával. A 21. napig differenciáltatott mintákat dimetil-metilénkék, hematoxilin-eozin és 10H immuncitokémiai technikákkal megfestjük, valamint megmérjük a sejtek által termelt proteoglikán mennyiséget, melyek segítségével következtetni tudunk a chondrogenezis mértékére.

Virág László
Orvosi Vegytani Intézet