Mi a teendő szemészeti kullancsfertőzés esetén, avagy nympha az ambulancián

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány II.
Juhász Judit
2. szerző adatai
Nagy Éva Lívia

Mi a teendő szemészeti kullancsfertőzés esetén, avagy nympha az ambulancián

Cél: Irodalmi adatok alapján annak áttekintése, mi a teendőnk akkor, ha kullancsfertőzött beteg érkezik a rendelőnkbe.
Beteg és módszer: Több, kullancs által közvetített fertőzést ismerünk. Kilencéves leánygyermek kereste fel szüleivel szakrendelésünket, miután lassan növekvő barnás terimét észleltek a jobb szeme mellett. A kullancs eltávolítása a nemzetközi irodalomban ajánlottak szerint megtörtént. A beteg véréből szerológiai vizsgálatok történtek. Az eltávolított állatot elektronmikroszkópos vizsgálatra küldtük. Infektológussal való egyeztetést követően a beteget per os antibiotikum profilaxisban (cefuroxim) részesítettük. Lokálisan a harapás helyén tobramycin+dexamethason kenőcs kezelést alkalmaztunk.
Eredmények: A feldolgozás után látható lett, hogy a szájszerv megsértése nélkül sikerült az állat eltávolítása. Az elvégzett szerológiai vizsgálatok fertőzésátvitelt nem igazoltak.
Következtetés: A kullancsok potenciálisan számos fertőzés vektorai. Szemészeti kullancsfertőzés esetén elengedhetetlen a kullancs teljes eltávolítása, lehetőleg mechanikus módszerrel, az állat vongálása nélkül. A szerológiai vizsgálatok elvégzése szerves részét kell hogy képezzék a betegkövetésnek, ezzel megelőzve az esetleges fertőzés maradandó tüneteit.

Komár Tímea
DE OEC Szemklinika