A mintázatfelismerő receptor AIM2 fehérje sejtproliferációra gyakorolt hatásának vizsgálata

2010/2011. tanév
Biokémia, Mikrobiológia, Immunológia
Jakob Bernadett

Mai elgondolásunk szerint a természetes immunrendszer ellenőrző szerepe túlterjed a környezetből behatoló fertőző ágensek lefülelésén, s az „idegen” felismerése mellett a „megváltozott saját” felismerését is végzi (pl. tumorsurveillance). A mintázatfelismeő receptorok (pattern recognition receptor; PRR) a természetes immunrendszer fehérjéi, melyek révén az immunrendszer sejtjei fizikai kapcsolatba lépnek a kórokozók molekuláival, vagy károsodott sejtek anyagainak detektálása révén érzékelik a szervezetre leső veszélyt. A PRR-ektől induló szignálutak vagy gyulladásos citokinek génjeinek indukciójához vezetnek, vagy néhány PRR esetében az inflammoszóma nevű makromolekula-komplex összeszerelődéséhez. Ez utóbbi a PRR-ből, esetleg az ASC nevű adapter fehérjéből, valamint a kaszpáz-1proteázból áll, és feladata a kaszpáz aktiválása. A kaszpáz-1 ezt követően az interleukin-1β és az interleukin-18 gyulladásos citokinek előalakjaiból hasításuk révén felszabadítja a sejtből kiválasztódó kész citokint. Amennyiben a folyamat heves, a kaszpáz egyéb sejtfehérjéket is bont, s ez részleteiben nem tisztázott módon a sejt halálához vezet. E sejthaláljelenséget piroptózisnak hívjuk. Az AIM2 fehérje egy a hat ismert citoplazmatikus, DNS-felismerő PRR közül, s az egyetlen, mely a DNS-sel való találkozás következményeként inflammoszóma kialakulását eredményezi. Ennek értelme a kórokozókból kiszabaduló nukleinsavra adott válasz. Az AIM2 egyszersmind feltételezett tumorszupresszor, valamint kimutatott, hogy kifejezése több sejtvonalban a proliferáció gátlásához vezet, de tisztázatlan, hogy milyen mechanizmussal. Régtől ismert, hogy DNS juttatása a citoplazmába sejthalálhoz vezethez. Ma már értjük, hogy ez piroptotikus folyamat. Ugyankkor, osztódó sejtek életciklusában van egy olyan szakasz, amelyben saját genomi DNS-ük exponálva van a citoplazma tartalmának: a mitózis prometafázisában a maghártya lebomlik, és csak az anafázisban kezd újra összeszerelődni. Vizsgált hipotézisünk, hogy az osztódó sejtekben kifejezett AIM2 a sejt genomi DNS-ének felismerése, és piroptózis kiváltása révén képes fékezni a sejtek szaporodását. Az előadás ezzel kapcsolatos eredményeinket prezentálja.

Demény Máté
Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet