Nem kívánt terhességek tizenéves korban, lehetőségek a megelőzésére

Egészségtudomány II.
Barkaszi Barbara

Nem kívánt terhességek tizenéves korban, lehetőségek a megelőzésére

Bevezetés: A tizenéves lányok szexuális aktivitásának az egyik legsúlyosabb következménye a nem kívánt terhesség. Ebből a szempontból nemzetközi viszonylatban is kiemelkedően rossz pozícióban vagyunk. Napjainkban sok kutatás irányul a tizenévesek szexuális szokásainak és ismereteinek feltérképezése céljából, és ezek nyugtalanító eredményekhez vezetnek. TDK munkámmal szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy jobban megérthessük a tizenéveseket, és megoldást találjunk a problémáikra.

Módszerek és eredmények: Az adatgyűjtés egyik forrása az irodalomból, a másik a debreceni Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Tinédzser ambulanciájáról véletlenszerűen kiválasztott páciensek közül került ki. A 17 kérdésből álló kérdőívet 52, 13 és 18 év közötti lánnyal töltöttük ki. Az átlagéletkor 16,17. 20-an szakközépiskolába, 24-en gimnáziumba, 6-an általános iskolába, 1 szakiskolába, 1 egyetemre jár. Közülük 14-en jelentkeztek fogamzásgátló tabletta felírásáért, ketten terhesség megszakítás céljából, a többiek egyéb nőgyógyászati probléma miatt. Az 52 lányból 32 van már túl az első szexuális kapcsolatán, és az első alakalomkor egyikük sem állt alkohol, vagy egyéb anyag befolyása alatt. A terhességmegelőző eljárások közül a fogamzásgátló tablettát és az óvszert szinte kivétel nélkül ismerik, ennél többet 27-en tudtak felsorolni. A megbízhatóságukat kevesen ismerik jól, és azt sem tudja mindenki, hogy egyik módszer sem nyújt 100%-os védelmet. Iskolai előadáson 25-en vettek részt, amit tanár, védőnő, vagy orvos tartott.

Következtetés: A tinédzserek helyzetének javítása leginkább az oktatás szervezetté és általánosabbá tételével lehetséges. Ezt nem csak az iskolai biológia órákon elhangzott ismeretek bővítését jelenti, jelentős szerepet kellene kapni a felvilágosító előadásoknak is, ahol az előadók szakmai tudásukkal érdemlegesen hozzá tudnak járulni a fiatalok ismeretének elmélyítéséhez.

Borsos Antal
Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika