Panoráma röntgenfelvételek alapján történő kormeghatározás Kelet-Magyarországon 3-20 éves korosztályban

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány I.
Udvar Orsolya

A fogazati kor meghatározásának jelentősége van orthodontiai kezelések tervezésénél, és felhasználható ismeretlen korú egyén életkorának becslésére. A kormeghatározás számos módszere közül a legelterjedtebb az ún. Demirjian–módszer. A hazai szakirodalomban a Nyárády és mtsai által kidolgozott standardizált Demirjian-módszer terjedt el.
Panoráma röntgenfelvételek elemzésével arra kerestünk választ, hogy a dentális kor, milyen összefüggést mutat a biológiai korral. Vizsgálatokat végeztünk továbbá arra vonatkozóan, hogy a mandibula angulusának felvételen mért szöge és az életkor között van-e összefüggés.
A DE-OEC Fogorvostudományi Kar adatbázisából Planmeca digitális panoráma röntgenkészülékkel készített 199, 3,8 és 20,3 éves kor közé eső gyermek ill. fiatal röntgenfelvételét vizsgáltuk. A felvételeken AutoCAD LT számítógépes szoftver segítségével mértük mindkét oldali angulus szögét. A Demirjian-módszer és a hazai standard alkalmazásával meghatároztuk a dentális kort, melyet korcsoportok és nemek szerint összevetettünk a valós korral. Adatainkat SPSS programcsomag segítségével statisztikai elemzésnek vetettük alá.
Eredményeink alapján az egyes korcsoportok angulus szögeinek átlaga csökkenő tendenciát mutatott, a 3-6 éves korban mért 133,2o-os érték 17,5-20 éves korra 121,4o-ra csökkent. A Demirjian-módszer és a hazai standard alapján történő fogazati kormeghatározás eltérő eredményhez vezetett. A 3-6, 6-9 valamint 15-17,5 éves korosztályban lányok és fiúk esetében is a hazai módszer volt pontosabb. Ezekben a korcsoportokban az eredeti módszerrel számolt fogazati korok -1,27 és 1,4 év közötti, míg a magyar módszerrel számolt dentális korok –0,358 és 0,82 év közötti eltérést mutattak az életkorhoz képest. Vizsgálatunk eredményeként a fenti két módszer közti matematikai összefüggés a következőképpen határozható meg: fogazati kor(magyar)=1,12xfogazati kor(Demirjian)-1,027 .
Vizsgálataink alapján megállapíthatjuk, hogy a panoráma röntgenfelvételek szerinti dentális kormeghatározás alkalmas az életkor becslésére, az angulus szögének meghatározása azonban, a nagy szórás és a korosztályok közötti átfedések miatt, kevésbé használható.

Angyal János
DE-OEC Fogorvostudományi Kar Parodontologiai Tanszék