PEG10, egy humán endogén retroelem funkcionális vizsgálata

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Molekuláris biológia, Fejlődésbiológia, Genetika, Bioinformatika, Genomika
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Golda Mária

Előadás adatai

Előadás címe: 
PEG10, egy humán endogén retroelem funkcionális vizsgálata
Összefoglaló: 

A PEG10 (paternally expressed gene 10) a humán génállományba integrálódott retrotranszpozon eredetű gén. Emberben a 7-es kromoszómán (7q21) lokalizálódik és expresszálódik a placentában, az agyban, a vesében, a májban, a csecsemőmirigyben, a tüdőben, a petefészekben és a lépben. Fokozott expressziója vélhetően szerepet játszik a B-sejtes akut és krónikus lymphoid leukémia és a hepatocelluláris carcinoma kialakulásában. A PEG10 génről képződő rövidebb (RF1) fehérje a retrovirusok Gag fehérjéjéhez hasonló, míg a -1 irányú riboszómális kereteltolódás révén szintetizálódó RF1-RF2 fehérje a retrovírusok Gag-Pol fehérjéjével mutat hasonlóságot. Az RF1-ben kimutatható a virális nukleokapszidra jellemző CCHC-típusú cink-ujj motívum, míg a RF1-RF2-ben megtalálható a virális proteáz katalitikus tripletjére jellemző -Asp-Thr/Ser-Gly- szekvencia.
Célul tűztük ki az eddig keveset tanulmányozott PEG10 proteáz (PR) és Gag fehérjék vizsgálatát, kezdve a fehérjék előállításával. A PEG10 génből PCR-al felsokszorozott proteáz szekvenciát pMal-c2-H6 expressziós vektorba klónoztuk, majd a fehérjét maltózkötő fehérjével és hexahisztidinnel jelölt fúziós fehérjeként expresszáltattuk. A fúziós fehérjét affinitás kromatográfiával tisztítottuk, majd Xa faktorral szabadítottuk fel a PEG10 proteázt. Hasonló stratégiát alkalmaztunk a PEG10 Gag fehérje tisztítására is.

1. témavezető adatai
Név: 
Bagossi Péter
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DE-OEC, Biokémia és Molekuláris Biológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program