Podophyllin és isoprinosin kezelés alkalmazása humán papillomavírus-asszociált cervicalis atypiában – kémiai „conisatio”?

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Farmakológia, Gyógyszerésztudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Péter Csilla

Előadás adatai

Előadás címe: 
Podophyllin és isoprinosin kezelés alkalmazása humán papillomavírus-asszociált cervicalis atypiában – kémiai „conisatio”?
Összefoglaló: 

A podophyllin a humán papillomavírus (HPV) asszociált condyloma acuminatum kezelésére alkalmazott szer. Munkacsoportunkat a podophyllin terápia virológiai hatékonyságának követésére kérték fel a szer egy kísérleti alkalmazásában. Súlyos fokú, tartósan (>6 hónap) HPV pozitív cervicalis atypia kezelésére nyolc alkalommal (hetente kétszer) lokális 20%-os podophyllines ecsetelést alkalmaztak, per os isoprinosinnal kiegészítve hat héten keresztül, a conisatio elkerülése céljából.
Összesen 13 így kezelt nőbeteg mintáit vizsgáltuk, átlagéletkoruk 30 (19-59) év volt. Hét esetben állt rendelkezésre minta a partnertől is. A kezelés előtt és után vett cervicalis exfoliált sejt mintákban PCR-val vizsgáltuk a HPV jelenlétét, meghatároztuk a HPV genotípusát és plazmid hígítási sor standard mellett real-time PCR-val a vírus kópiaszámát.
A nőbetegekben nyolc esetben HPV16 (ebből kettő kevert fertőzés alacsony onkogén kockázatú HPV6-tal illetve HPV66-tal), két esetben közepes kockázatú HPV82 és HPV51, egy esetben alacsony kockázatú HPV53 volt kimutatható. Két esetben a HPV genotípus az alacsony kópiaszám miatt nem volt meghatározható. A partnerek közül öt volt HPV pozitív, ugyanazt a vírus genotípust hordozták, mint a nőbetegek. A kevert fertőzések esetében csak a HPV16 volt jelen a férfiakban. A HPV82 és HPV51 pozitív nők partnerei negatívak voltak.
A kezelés előtti átlagos kópiaszám a nőkben 1,2x106 (8,5x102-1,3x107), míg a férfiakban 2,1x104 (0-8,9x104)/1 µg totál DNS volt. A kezelést követően öt nőbeteg vált HPV negatívvá, bennük az atypia is megszűnt. Hat nőbeteg esetében legalább két nagyságrenddel csökkent a kópiaszám, két nőbeteg kópiaszáma maradt változatlan. Az átlagos kópiaszám 1,9x104 (0-1,5x105) értékre csökkent. A kezelés során toxicitásra utaló jelet/panaszt egyik betegnél sem tapasztaltak.
A podophyllin-isoprinosin kezelés eredményeképpen öt beteg esetében elkerülhető volt a műtét, további öt beteg esetében a vírusterhelés 102 kópiára csökkent és a CIN súlyossága is mérséklődött, lehetővé téve a műtét helyett a további követést. A kezelés alkalmazhatóságának (hosszú távú hatásosság és toxicitás) megítéléséhez természetesen további vizsgálatokra van szükség.

1. témavezető adatai
Név: 
Szarka Krisztina
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Orvosi Mikrobiológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program