A Quinupristin/Dalfopristin in vitro hatékonyságának vizsgálata methicillin rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) törzsek körében

2010/2011. tanév
Egészségtudomány I.
Pálffy Zsuzsa

Háttér: A methicillin rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) az egyik leggyakoribb nozokomialis pathogén baktérium. Súlyos kórházi fertőzések (pneumonia, sebfertőzés, véráramfertőzés) kialakulásában játszhat szerepet. Az MRSA fertőzések kezelésében a vancomycin az egyik leggyakrabban alkalmazott szer, hátránya azonban, hogy a tüdőben nem ér el megfelelő koncentrációt és nephrotoxikus lehet.
Célkitűzés: Vizsgálataink céljául tűztük ki egy olyan antibiotikum hatékonyságának vizsgálatát, amely alternatívája lehet a glycopeptid terápiának.
A quinupristin/dalfopristin (Synercid®) két streptogramin antibiotikum kombinációja, hatásos lehet MRSA okozta fertőzésekben. Ez az antibiotikum Magyarországon még nem kapható, hazai rezisztencia adatok nem ismertek.
Módszer: Megvizsgáltam a Debreceni Egyetemen kitenyészett 53 MRSA törzs quinupristin/ dalfopristinnnel szembeni minimális gátló koncentrációját (MIC) E-teszt segítségével. A vizsgálatokhoz 0,5 McFarland sűrűségű baktériumtenyészetet és Mueller-Hinton táptalajt használtam, a tenyészetet 35 °C-on 24 órán át inkubáltam. Érzékenynek tekinthető a törzs, ha a MIC érték ≤1 mg/l, rezisztens, ha a MIC érték ≥4 mg/l, mérsékelten érzékeny, ha a MIC érték 1 és 4 mg/l között található (Clinical and Laboratory Standards Institute, 2009).
Eredmények: A vizsgált MRSA törzsek 100%-ban érzékenyek voltak glycopeptidekkel szemben. Az izolátumok 83 %-a bizonyult érzékenynek a quinupristin/ dalfopristinnel szemben, 17 % mérsékelt érzékenységet mutatott. Rezisztens törzset nem találtam.
Megbeszélés: Az in vitro meghatározások alapján a quinupristin/dalfopristin csak a harmadik leghatásosabb szer az MRSA okozta fertőzések kezelésében a glycopeptid antibiotikumok és a daptomycin után. Alkalmazása csak előzetes antibiotikum érzékenység vizsgálata alapján javasolható.

Szabó Judit
Orvosi Mikrobiológiai Intézet