Referencia intervallum és diagnosztikai határértékek meghatározása a clopidogrel hatásának vizsgálatára alkalmas, új laboratóriumi módszerek esetén

2010/2011. tanév
Konzervatív klinikai orvostudomány II.
Szabó Edina

A vérlemezkegátló szerek közül a clopidogrel bizonyítottan véd a szív-és érrendszeri megbetegedésekkel szemben. A clopidogrel elsődleges hatása a thrombocyta P2Y12 ADP receptor irreverzibilis gátlása. Világszerte mintegy 40 millió beteg részesül clopidogrel terápiában. Klinikai adatok szerint a gyógyszert szedő betegek kb. 10-30%-a nem ad megfelelő választ a clopidogrelre („clopidogrel-rezisztencia“). Az ilyen betegek kiszűrése érdekében nagy szükség lenne a clopidogrel hatékonyságát/hatástalanságát kimutató laboratóriumi módszerekre. Az utóbbi években számos, a clopidogrel hatást vizsgáló módszer került kifejlesztésre, azonban az eredmények interpretálását nehezíti, hogy a gyártók nem közöltek olyan diagnosztikai határértéket, amelynek alapján el lehetne különíteni a clopidogrel terápiára reszponder betegeket a non-reszponder betegektől. Munkánk során célul tűztük ki referencia intervallum és diagnosztikai határérték meghatározását az alábbi, clopidogrel hatásának vizsgálatára alkalmas laboratóriumi teszteknél: ADP-indukálta thrombocyta aggregáció (5 ill. 20 μM), P2Y12 specifikus, módosított ADP-aggregációs módszer, VerifyNow P2Y12 teszt (Accumetrics), vazodilátor stimulált foszfoprotein (VASP) foszforiláció mérés áramlási citometriával. A referencia intervallum és diagnosztikai határérték meghatározását a Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) irányelvek szerint végeztük. Referencia populációként 104 egészséges, 18-73 éves, vérlemezke-aggregációt befolyásoló gyógyszert nem szedő egyén éhgyomri vérmintáját vizsgáltunk (nő/férfi arány=2:1). Referencia populációnkból 3 egyént kizártunk vérlemezke-aggregációt befolyásoló gyógyszer szedése, nem éhgyomri véradás ill. thrombocyta-funkció zavar miatt. Az egyes módszerek esetén a 99% percentilis segítségével meghatároztuk a diagnosztikai határértékeket. A diagnosztikai határértékeinket felhasználva kiszámoltuk 100, clopidogrel monoterápián lévő beteg eredménye alapján a clopidogrel non-reszponderek arányát. A non-reszponderek aránya jelentős volt, értéke az egyes módszerektől függően változó mértékű volt (10%-50%), mely a klinikai tanulmányokban közölt adatokkal jó egyezést mutatott.

Bagoly Zsuzsa
Klinikai Kutató Központ