A retinoidok hatása az ABCG2 működésére - 2010/2011. tanév

Sejtbiológia, Biofizika
Tarapcsák Szabolcs

A retinoidok hatása az ABCG2 működésére

Az ABCG2 (mellrák rezisztencia fehérje, BCRP) a sejtmembránban kifejeződő transzport ATPáz, amely az ABC-kazettás transzporterek nagy fehérjecsaládjába tartozik. Hasonlóan a P-glikoproteinhez (MDR1, ABCB1) és a multidrog-rezisztencia fehérjéhez (MRP1, ABCC1) az ABCG2 számos a daganatok kemoterápiájában alkalmazott citosztatikumot képes transzportálni, így expressziója összefüggésbe hozható az ún. multidrog-rezisztencia jelenségével.
Korábbi kísérleteinkből kiderült, hogy bizonyos retinoidok gátolják a P-glikoprotein általi drog transzportot és a hozzá kapcsolódó ATPáz aktivitást. Mivel a P-glikoprotein és az ABCG2 szubsztrát és modulátor spektruma részben átfed megvizsgáltuk számos retinoid (a retinol, 9-cisz reténsav, 9-cisz-4-oxo-reténsav 13-cisz reténsav, 13-cisz-4-oxo-reténsav és a transz-reténsav) hatását az ABCG2 ATPáz aktivitására. Az ATPáz aktivitás-mérésekhez Sf9 (Spodoptera frugiperda) sejtvonalakból nyert a humán ABCG2-t nagymértékben kifejező membránpreparátumokat használtunk. Azt tapasztaltuk, hogy a vizsgált retinoidok közül a 9-cisz-4-oxo reténsav enyhén stimulálta az ABCG2 ATPáz aktivitását, a retinol, a 13-cisz reténsav és a 13-cisz-4-oxo-reténsav pedig koncentráció függő gátlást okozott. Kísérleti rendszerünk alkalmas a szubsztrátok és gátlószerek közötti molekuláris interakciók vizsgálatára. A quercetin az ABCG2 egyik ismert szubsztrátja, mely nagy affinitással kötődik a fehérjéhez és koncentráció függő módon fokozza az ATPáz aktivitását (KM=0.02 µM). Kimutattuk, hogy a retinol együttes adása megnövelte a quercetin KM értékét és csökkentette a Hill koefficienst, ami arra utal hogy a retinol kompetitíven gátolja a quercetin transzportját.
Bár a vizsgált retinoidok ABCG2 gátló hatása csak mikromólos koncentrációban jelenik meg, mivel ezek az anyagok a retinoid metabolizmus köztitermékei egyszerre vannak jelen a szervezetben, hatásuk összeadódhat. Ezért jelenleg azt vizsgáljuk, hogy a retinoidok ABCG2 aktivitásra kifejtett hatása additív, esetleg szinergista módon jelentkezik-e.
A kísérletek anyagi finanszírozását a PD75994 OTKA pályázat biztosította.

Goda Katalin
DEOEC - Biofizikai és Sejtbiológiai Intézet