A sejtciklus és a Trail kiváltotta apoptózis kapcsolata humán krónikus mieloid leukémia (CML) sejtekben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Sejtbiológia, Biofizika
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Orosz Orsolya

Előadás adatai

Előadás címe: 
A sejtciklus és a Trail kiváltotta apoptózis kapcsolata humán krónikus mieloid leukémia (CML) sejtekben
Összefoglaló: 

Az apoptózis egy természetes sejthalál forma, melynek fontos szerepe van a szervezet normál működésének fenntartásában, elmaradása vagy túlzott működése egyaránt betegségek kialakulásához vezet. Az apoptózis megfelelő helyen és időben való kiváltása (pld. tumor sejtekben) terápiás célpont. Az apoptótikus gépezetet aktiválhatja a sejt környezétéből érkező ligand (pld. TRAIL) vagy az endoplazmatikus retikulumot, mitokondriumot, sejtmagot érő stressz hatás. A DR4 es DR5 sejthalál receptorok széleskörűen expresszálódnak, de csak tumor sejtekben aktívak. Ezért alkalmasak célzott tumor terápiára.
A laboratóriumunkban (Galway) végzett korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy genotoxikus vegyületek CML sejteket érzékenyítenek TRAIL-indukálta apoptózisra. Ugyanakkor, a DNS károsodás szignalizációja során aktiválódó kinázok közül (Chk1/2, DNA-PK, ATM), csak az ATM kináz gátlása érzékenyített TRAIL-re. Mind a genotoxikus szerek, mind az ATM kináz inhibitor G2/M sejtciklus blokkot váltott ki. Kísérleteinkben igazolni kívántuk a feltételezést miszerint G2/M blokk TRAIL kiváltotta apoptózisra érzékenyíti a sejteket.
Kísérleteinkben mikrotubulus funkciót gátló, G2/M sejtciklus blokkot kiváltó vegyületek (Colcemide és Nocodazole) alkalmazásával vizsgáltuk a sejtciklus és TRAIL kiváltotta apoptózis kapcsolatát. Kezdetben igazoltuk, hogy a kombinált kezelések fokozzák a TRAIL indukálta sejtelhalást. Ezt követően igazoltuk a TRAIL kezelés hatékonyságának függését a sejtciklustól. A reverzibilis sejtciklus blokkot okozó Nocodazole segítségével G2/M illetve, Nocodazole kimosását követően szinkronizált G1 fázisban lévő sejtkultúrán TRAIL kezelést végeztünk. Annexin V apoptózis teszttel sejtelhalást vizsgáltunk. Azt tapasztaltuk, hogy a G2/M fázisban lévő sejtek sokkal érzékenyebbek TRAIL kezelésre, mint a G1 fázisban lévők. További kísérletekben azt szeretnénk megvizsgálni, hogy mennyire általános a TRAIL sejtciklus-függő funkciója egyéb tumor sejtvonalakban.

1. témavezető adatai
Név: 
Szegezdi Éva
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Department of Biochemistry, National University of Ireland, Galway NUIG
2. témavezető adatai
Név: 
Tóth Réka
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Orvosi Laboratóriumi és Képalkotó Diagnosztikai Tanszék DEOEC ÁOK

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program