Stent thrombosison átesett betegeink összehasonlító elemzése szövődménymentes esetekkel

2010/2011. tanév
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Nagy Gábor

A koszorúsér betegség kezelését szolgáló stent implantáció egyik legsúlyosabb szövődményét napjainkban is a stent thrombotikus elzáródása jelenti.
Vizsgálatunk célja a stentelés után az implantátum thrombosisán átesett betegeink anamnesztikus és procedurális adatainak összehasonlítása szövődménymentes esetekkel.
A DEOEC Kardiológiai Intézetében az elmúlt tíz év során stent thrombosison átesett 165 beteg (72,7% férfi) anamnesztikus és a beavatkozáshoz kapcsolódó adatait hasonlítottuk össze 70 stent thrombosison át nem esett beteg (kontroll, 60% férfi) eredményeivel a MedSol adatbázis segítségével.
A kontroll csoport a rizikófaktorokat tekintve súlyosabb állapotú volt a beavatkozáskor (hypertonia 78 vs. 60,6%; cukorbetegség 40 vs. 21,12%; perifériás érbetegség 14,28 vs. 7,3%). A kontroll csoportban magasabb arányban használtunk gyógyszer kibocsátó stenteket (DES): 44,3% vs. 9,6%, elsősorban az Endeavor és Cypher típusú DES arány magasabb. Feltételezésünk szerint a súlyosabb kísérőbetegségek miatt választottunk DES-eket ezen betegek körében. A stentek hosszában és átmérőjében a várttal ellentétben nem volt jelentős különbség. A thrombosisos csoportban az alkalmazott telepítő nyomás alacsonyabb volt (14 vs. 15,42 atm). A stent thrombosison átesett betegeknél gyakrabban történt a beavatkozás éroszlásban (21,2% vs. 8,5%) és gyakrabban lépett fel technikai komplikáció (11,5% vs. 2,4%). A késői stent thrombosis aránya magasabb volt a DES-t kapott betegeknél, mint a fém stentes esetekben (18,7 vs. 6,7%). Egy év utáni, nagyon késői stent thrombosis csak két fém stentet kapott betegnél fordult elő.
A stent thrombosison átesett betegek körében a vártnál alacsonyabb a gyógyszeres stentek aránya, tehát a DES beültetés a stentek thrombotikus elzáródásának esélyét csökkenti. Ennek oka valószínűleg a modernebb ötvözetek és stent design kifejlesztése lehet. A stent thrombosis legfontosabb technikai prediktora az éroszlás érintettsége, a beavatkozás alatti komplikáció és az alacsonyabb telepítő nyomás. A hazai gyakorlatban alkalmazott egy éven túli kettős aggregáció gátló kezelés DES implantáció esetén a nagyon késői stent thrombosis előfordulását jelentősen csökkentette.

Szűk Tibor
DEOEC Kardiológiai Intézet