Szelén kiegészítést kapó bárányok húsának vizsgálata az oxidatív stressz-tűrő képességre in vivo állatmodellben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány IV.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Nagy Kinga Szilvia

Előadás adatai

Előadás címe: 
Szelén kiegészítést kapó bárányok húsának vizsgálata az oxidatív stressz-tűrő képességre in vivo állatmodellben
Összefoglaló: 

Célkitűzés: A szelén emberben és állatban egyaránt antioxidáns szerepet tölt be, az antioxidáns védelmi rendszerünkhöz tartozó számos enzim működéséhez nélkülözhetetlen. Célunk annak vizsgálata, lehet-e a szelén kiegészítést kapó bárányok húsa funkcionális élelmiszer, lehet-e kedvező hatása az oxidatív szabadgyökök okozta károsodás kivédésében szerepet játszó védelmi rendszer működésére. Ma az egészségünket leggyakrabban veszélyeztető tényező az oxidatív kémiai stressz. A megelőzésben a minőségi táplálékok és a funkcionális élelmiszerek fontos szerepet kaphatnak.
Módszerek: A kísérleteinkhez BDF1 hím egereket használtunk. A környezeti kémiai stressz modellezésére a 7,12-dimetil-benzantracén (DMBA) toxicitását vizsgáltuk az antioxidáns védelmi rendszerre, fehérvérsejtekre és a granulopoezisre. A standard laboratóriumi tápot, bárányhúst vagy szelénben gazdag bárányhúst 4 hétig kapó három csoportban egyszeri intraperitoneális DMBA kezeléssel hoztunk létre oxidatív stresszt. A vizsgált funkciók változását a vehiculumot kapó hasonló másik 3 csoport adataihoz hasonlítottuk. A normál antioxidáns kapacitást, a fehérvérsejteket az egerektől származó vérmintákból, a cellularitást, a fagocyta sejtek utánpótlásáért felelős granulocyta-macrophag progenitor (GM-CFU) tartalmat és előfordulási gyakoriságot a femorális csontvelőből határoztuk meg.
Eredmények és következtetések: Egy policiklusos aromás szénhidrogén vegyületet (DMBA) választottunk modellrendszerünkhöz, mert a kipufogógázok, cigarettafüst révén folyamatosan szennyezik szervezetünket. A DMBA kísérleti állatainkban szignifikánsan csökkentette a vér antioxidáns kapacitását a kontroll csoportban és jelentős mértékben károsította a granulopoezist. A szelénnel dúsított bárányhúst kapó csoportban a vér teljes antioxidáns kapacitása a normál tartományban maradt. Funkcionális élelmiszerként viselkedett, megelőzte a vér antioxidáns rendszerének kémiai stressz okozta kimerülését, szignifikánsan fokozta a vér fehérvérsejtjeinek és az utánpótlásukat biztosító csontvelősejteknek oxidatív károsodással szembeni ellenállóképességét, hozzájárult a csontvelő immunfunkciók szempontjából fontos működésének megőrzéséhez.

1. témavezető adatai
Név: 
Benkő Ilona
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet
Díj: 
különdíj

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program