Testtartás vizsgálata és korrekciója gitárosok körében

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Egészségtudomány III.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Gábor Miklós

Előadás adatai

Előadás címe: 
Testtartás vizsgálata és korrekciója gitárosok körében
Összefoglaló: 

A szakirodalomból jól ismert, hogy az aszimmetrikus terhelés kóros testtartást eredményez. A gerincet körülvevő izomzat aszimmetrikus terhelése a gerinc struktúrájában hoz létre olyan változásokat, melyek kihatnak a testtartásra.
Célom volt a mozgásszervi problémák feltárása, az izmok aktuális állapotának felmérése majd megfelelő tornával a fiziológiás állapot elérése.
12 gitáros vett részt a felmérésben, akiknek életkora 15-20 év volt. Kérdőíves felméréssel szereztem információt az egészségmagatartással összefüggő kérdésekről (sporttevékenység, tudatos testtartás). Fizikális vizsgálattal felmértem az izmok nyújthatóságát, az izomerőt és kerestem a testfél aszimmetria jeleit. A tornák során stretchinget alkalmaztam a m. pectoralis major, a m. trapesius felső része és az ischiocruralis izomcsoport nyújtására és autostretchinget tanítottam otthoni gyakorlásra. A gyengült hasizmok, paravertebralis és lapockazárók izmok megerősítését és a megfelelő izomegyensúly elérését célzó tornagyakorlatokat végeztettem.
A vizsgált személyek közül 10-en jeleztek rendszeres fájdalmat a lapockaközben, a nyak és a derék régiójában. A résztvevők naponta 3-5 órát gyakorolnak a hangszeren helytelen ülő testhelyzetben, emellett heti 16 szakmai órájuk is van. Ehhez járul az egyéb ülő tevékenységgel töltött további napi 2 óra. Egyikük sem gyakorol tükör előtt, tehát nem korrigálják a hibás testtartást. 10 gitárosnál testfél aszimmetria, törzs-kar háromszög eltérés, előrehelyezett fej és protrakciós vállöv volt megfigyelhető. Palpatióval az angulus superior, a m. trapezius felső részének és a lapockaköznek az érzékenysége igazolódott. Mindegyik gitárosnál tapasztaltam az ischiocruralis izmok kontraktúráját, valamint a korlátozott törzsmozgásokat. A fizikális vizsgálat az érintett izmok kontraktúráját, csökkent nyújthatóságát igazolta. A tornagyakorlatokkal fokozatos javulást lehetett elérni.
Eredményeim a probléma fontosságára és a korrekció lehetőségére hívják fel a figyelmet.

1. témavezető adatai
Név: 
Mátyás-Mitruczki Katalin
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Fizioterápiás Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program