Thyroid autoimmunitás vizsgálata nőgyógyászati endokrinológiai kórképekben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Sándor Eszter

Előadás adatai

Előadás címe: 
Thyroid autoimmunitás vizsgálata nőgyógyászati endokrinológiai kórképekben
Összefoglaló: 

A thyroid autoimmunitás (TAI) a leggyakoribb autoimmun folyamat a fogamzóképes életkorban lévő nők körében. Prevalenciája 5-15% között ingadozik. A TAI az anti-TPO autoantitestek szintjének emelkedésével járó kórkép. Gyakran társul hypothyreosis kialakulásával, ami negatívan befolyásolja a női reproduktív szervek működését. A TAI különböző nőgyógyászati endokrinológiai kórképekkel hozható összefüggésbe, ilyen az endometriosis, a POF (korai petefészek elégtelenség), valamint az infertilitás és a habituális vetélés. Mivel ezen betegségek klinikai jelentősége igen nagy, ezért találtam fontosnak a TAI, mint lehetséges oki tényező vizsgálatát.
A vizsgálat során 3 év (2008-2010) adatait dolgoztam fel a DEOEC Szülészeti- és Nőgyógyászati Klinika betegdokumentációjának felhasználásával. Kutatásom során 112 anti-TPO vizsgálaton átesett páciens eredményeit elemeztem retrospektív módon.
Korrelációs vizsgálat segítségével közepesen erős, pozitív irányú kapcsolatot tapasztaltam a betegek életkora és anti-TPO szintje között, a korrelációs koefficiens 0,38 (p<0,05). A lineáris regressziós elemzés kimutatta, hogy a 20 évesnél idősebb betegek életkorának egy egységgel való növelése 50,8 mU/l autoantitest emelkedéssel jár. Az adatokat eset-kontroll vizsgálattal elemezve az emelkedett anti-TPO szinttel rendelkező betegeknél négyszeres kockázatfokozódást találtam a szubklinikai és az overt hypothyerosis kialakulására (OR= 4,4 ill. 4,11), ezért kijelenthetjük, hogy ezek a kórképek erős összefüggést mutatnak a TAI-val. Az endometriosis és a POF is kétszeres kockázatnövekedést mutatott a vizsgált mintában, az emelkedett anti-TPO jelenlétében (OR= 2,2 ill. 2,17). Az anti-TPO titerének növekedése másfélszer nagyobb esélyt jelent az infertilitás és a habituális vetélés kialakulására is (OR= 1,5 ill. 1,42).
A pajzsmirigy autoimmunitás és diszfunkció vizsgálata nagy jelentőséggel bír a kutatásomban szereplő nőgyógyászati kórképek hátterének pontos felderítésében, kezelésük pedig növelheti az egyes betegségekben eddig alkalmazott terápiás módszerek hatékonyságát. Indokoltnak tűnik az anti-TPO meghatározás beillesztése a nőgyógyászati endokrinológiai és infertilitás kivizsgálás protokolljába.

1. témavezető adatai
Név: 
Jakab Attila
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DEOEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program