Vastúlterhelés politranszfundált gyermekekben

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2010/2011. tanév
Tagozat: 
Konzervatív klinikai orvostudomány I.
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Grabicza Anita

Előadás adatai

Előadás címe: 
Vastúlterhelés politranszfundált gyermekekben
Összefoglaló: 

Háttér: A vastúlterhelés súlyos, potenciálisan életveszélyes állapot, amely tartós hemolízis, illetőleg a rendszeres vérátömlesztés kapcsán alakul ki. A fölösleges vas lerakódik a parenhímás zsigerekben, szöveti elfajuláshoz, és működési zavarhoz vezetve.
Célkitűzés: A vizsgálat során összefüggést kerestem a transzfúziók gyakorisága, a vastúlterhelés mértéke, és az okozott szervi elváltozások között, különös tekintettel a máj működésére.
Módszerek: A DE OEC Gyermekgyógyászati Intézet Gyermekhematológiai- Onkológiai Tanszéken gondozott 63 beteget vizsgáltam. Az első csoportba 9 hemolitikus betegségben szenvedő; a második csoportba 2009 és 2010 között diagnosztizált, és jelenleg is kezelt 24 leukémiás és limfómás; a harmadik csoportba 1999 és 2004 között diagnosztizált, 30 tartós túlélő leukémiás és limfómás gyermek tartozott. Vizsgáltam a vörösvérsejt transzfúziók mennyiségét, a szérum vas és ferritin szinteket, illetve azt, hogy ezek emelkedése összefüggésben volt-e a májfunkció változásaival (GOT, GPT), továbbá, hogy fellépett-e bármilyen szerv vastúlterhelésére utaló tünete.
Eredmények: Összesen 7 gyermek kapott több mint 20 transzfúziót. Az első csoportban 2, akiknél emelkedő, magas ferritin szinteket mértünk, a második csoportban 1 gyermeknek hasonlóképpen magas volt, végül a 3. csoportban 1/3 betegnek volt meghatározott ferritin szintje, ami normálisnak bizonyult. A kevesebb, mint 20 transzfúziót kapott betegek közül az első csoportban 3/5 betegnek magas volt a ferritin szintje, amely csökkent a desferal kezelés során. A második csoportban a 23 betegből a diagnóziskor 5 esetben határoztuk meg a ferritin szintet, amely 3 esetben magas volt. A kezelés folyamán 5/7 betegnek volt kórosan magas a ferritin szintje. A harmadik csoportban a 26 gyermek közül 10-nek határoztuk meg a ferritin szintjét, ebből 3-nak emelkedett volt. A vizsgált betegek közül egyikükben sem lehetett kimutatni a parenhímás zsigerek kóros elfajulását, funkciózavarát, laboratóriumi és képalkotó módszerekkel vizsgálva.
Következtetések: Gondosabb követést igénylenek azok, akik a számos vérátömlesztésre vastúlterheléssel reagálnak, mivel az időben elkezdett keláló kezelés sikeresen mérsékli azt.

1. témavezető adatai
Név: 
Kiss Csongor
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
DE OEC Gyermekgyógyászati Intézet Gyermekhematológiai-Onkológiai Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program