Video-asszisztált thoracoscopos lobectomia mint új műtéti eljárás a mellkassebészetben

2010/2011. tanév
Operatív klinikai orvostudomány I.
Kiss Máté

Előzmények: A korai stádiumú (T1-2, N0-1 és M0) tüdő carcinomák műtéti kezelésének az irodalmi adatok alapján bizonyítottan biztonságos módszere a video-asszisztált thoracoscopos (VATS) lobectomia. A DE OEC, Sebészeti Intézet, Mellkassebészeti Központjában 2009. májusától került bevezetésre ez az új műtéti eljárás.
Célkitűzés: A VATS műtéten átesett betegek perioperatív történéseinek összehasonlítása azoknak a pácienseknek a műtét körüli eseményeivel, akiknél a lobectomia hagyományos módon, thoracotomia útján történt.
Anyag és módszer: Az intézet műtéti naplójából kikerestük a 2009. május 1. - 2010. október 30. közötti időszakban végzett VATS műtéteket, majd a Medsol adatbázisból és a kórlapokból összegyűjtöttük a betegek műtét alatti és korai posztoperatív történéseit. Telefonos interjúval nyertünk információt a késői posztoperatív eseményekről. Kontroll csoportot a nyílt műtéttel operált, hasonló stádiumú, életkorú, nemű és egyéb kockázati tényezők szempontjából is megfelelő páciensekből képeztünk. A két csoport jellemzőit statisztikai próbákkal hasonlítottuk össze.
Eredmények: A vizsgált időszakban 17 páciensnél történt VATS, ebből 5 esetben volt konverzió nyílt műtétre. A vizsgált és a kontroll csoport között nem igazolódott szignifikáns különbség az eltávolított nyirokcsomók számában, mindkét csoportnál lebeny specifikus lymphadenectomia történt. A műtéti idő szignifikánsan hosszabb volt a VATS műtéteknél, de az első VATS műtétekhez szükséges időtartamot összehasonlítva az utóbbi thoracoscopos műtétek idejével, a műtéti idő rövidülése igazolódott. A mellkas drainage időtartama rövidebb volt a VATS csoportban. A posztoperatív drainált folyadék, a szükséges fájdalomcsillapítók mennyisége, a kórházi ápolási idő, valamint a korábbi életmódhoz történő visszatérés ideje kevesebb illetve rövidebb volt a VATS műtéti csoportban.
Következtetés: A VATS lobectomia kisebb megterhelést jelent a betegek számára, a perioperatív szövődmények száma nem magasabb. Az onkológiai elvek betartása mellett, ismerve a műtéti preparátumok szövettani elemzésének eredményeit, kimondható, hogy a thoracoscopos megoldás a nyílt műtéti kezeléssel szemben nem jelent hátrányt, sőt előnyös lehet.

Veres Lukács
Sebészeti Intézet