Spontán rupturált májtumorok – tapasztalataink 7 eset kapcsán

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2009/2010. tanévi helyi TDK konferencia
Szekció: 
Operatív klinikai orvostudomány I.
Szerző(k):
Tóth István
Intézet:
Sebészeti Intézet
Témavezető(k):
Dr. Sasi Szabó László András

A májtumorok világszerte és hazánkban a részben ismert etiológiai tényezők hatására fokozott incidenciát mutatnak. Terápiájuk lehet konzervatív, operatív, vagy azok kombinációja. Relatíve ritka, de a tumor propagatiójával egyre inkább valószínűbb szövődményük a ruptura. Ilyenkor az előre felállított terápiás protokoll nem kivitelezhető. A beteg haemostasisa válik elsődlegessé, amely bizonyos esetekben csak acut műtét útján rendezhető.
Az elvégzett opus - amennyiben ezt a daganat kiterjedése lehetővé teszi - rendszerint a vérzésforrásként felismert vagy már előzőleg ismert tumoros rész resectiójával jár. Az ilyenkor elvégzett resectiós technikák a rendelkezésre álló idő, illetve a rezervkapacitás függvényében módosulnak. Ennek ellenére a postoperatív időszakban kialakult komplikációk nem mutatnak nagyobb gyakoriságot az electív műtéteknél. A hosszabbtávú túlélési adatok, – a háttérbe szorított onkológiai irányelvek mellett –azonban rosszabbnak bizonyultak.
Bizonyos esetekben a daganat nem resecalható, ilyenkor a hagyományos vérzéscsillapító módszerek elégtelennek bizonyulhatnak. A perihepaticus packing azonban alkalmas ilyen szituációban is a vérzés megállítására.
Mivel az acut májműtétek a májdaganatok kezelésének szélsőséges lehetőségét képviselik célom (a májdaganatok és kezelési lehetőségeiknek irodalmi áttekintése után) azok indikációs területének, technikájának és a túlélési adatoknak a bemutatása volt 7 klinikai eset kapcsán.

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program