Diszfunkcionális attitűdök kérdőív magyar nyelvű változatának tesztelése magyarországi eseti mintán

2013/2014. tanév
Primer prevenció, egészségügyi szervezés és menedzsment
Katona Cintia

Bizonyos mentális problémák hátterében automatikus negatív gondolatok tárhatók fel, amelyek elemzése és megváltoztatása segíti a probléma megoldását. Az automatikus negatív gondolatok alapját úgynevezett maladaptív sémák képezik. Ezek olyan, korábban történt események absztrakt leképeződéseként keletkezett, nem tudatos gondolati mintázatok, amelyek következtében az egyénnek megváltozik a viszonyulása (attitűdje) saját magához és másokhoz, ami stresszhelyzetekben torz kognitív működést, automatikus negatív gondolatok felbukkanását eredményezi. Mindezek nyomán az egyén viselkedése bizonyos helyzetekre megmagyarázhatatlan, váratlan, gyakran számára hátrányos lesz. A maladaptív sémák alapján kialakuló diszfunkcionális attitűdök gátolják a személy megküzdését mindennapi problémáival. Vizsgálatunkban a diszfunkcionális attitűdök mérésére szolgáló angol nyelvű rövidített kérdőív magyar változatát vizsgáltuk egy, a hazai felnőtt lakosságot reprezentáló mintán, a lelki egészség egyéb jellemzőit (koherencia-érzés, szorongás, depresszió, stressz) mérő néhány más teszttel együtt. Elsőként a magyar nyelvű diszfunkcionális attitűdök teszt megbízhatóságát vizsgáltuk meg, amely 2 alskálába (perfekcionizmus és dependencia) sorolt 17 tételből áll. A teszt megbízhatóságát jellemző Cronbach alfa értéke minden tétel esetében 0,9 fölött volt. Összességében a teszt megbízhatósága igen magas (0,91). A faktor analízis igazolta a teszt 2 faktoros struktúráját. A kitöltők átlagéletkora 50,6 év volt, többségében nők (59%) és középfokú végzettségűek (65%). A diszfunkcionális attitűdök összpontszáma (7,6 pont; p<0,001), valamint a perfekcionizmus (3,8; p<0,001), és a dependencia alskála átlaga (6,1; p<0,001) is szignifikánsan magasabbnak adódott egy holland felnőtteket képviselő mintán mért értékekhez képest. A dependencia mértékét növeli a fiatal kor és az alacsony önbizalom. A perfekcionizmus magasabb mértékű a fiatalabbak, a fővárosiak, az alacsony önbizalommal és a gyenge társas támogatással rendelkezők körében. Mind a dependencia (0,32; p<0,001), mind a perfekcionizmus (0,35; p<0,001) erős szignifikáns összefüggést mutat az akut pszichés stressz mértékével.

Kósa Karolina
Megelőző Orvostani Intézet