Vesetranszplantáció technikai szövődményei

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Mellkas-, hasi- és plasztikai sebészet, transzplantációs sebészet, kísérletes sebészet, kísérletes aneszteziológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Szabó-Pap Marcell

Előadás adatai

Előadás címe: 
Vesetranszplantáció technikai szövődményei
Összefoglaló: 

Bevezetés
A DE Sebészeti Intézetében 1991 óta végeznek veseátültetést, azóta több mint 600 vesét transzplantáltak. Jelenleg itt végzik Magyarország veseátültetéseink 10%-át. Az EuroTransplant csatlakozás utáni első évben országosan 12,5, a második évben 20%-kal, ezen belül Debrecenben 100%-kal nőtt a veseátültetések száma. A sikeres vesetranszplantáció több tíz évtől akár a beteg élete végéig megoldást nyújthat, a technikai szövődmények pedig mai napig potenciális okai a graft diszfunkciónak és a graft elvesztésének.

Betegek és módszerek
2011. január 1 és 2014. december 31. között összesen 121 betegen végeztek veseátültetést a DE-KK Sebészeti Intézetében. A kórházi adminisztrációs rendszert felhasználva számos szempont alapján retrospektíven vizsgáltuk a technikai szövődmények (vaszkuláris és ureter anasztomózist érintő) megjelenését, és az elhárításukra tett intervenciók gyakoriságát a transzplantáción átesett betegeken. A sebészeti szövődményeket az alábbi adatokkal való összefüggésben elemeztük: donor demográfiai adatok, recipiens demográfiai adatok, műtéttechnikai adatok, időbeli alakulás.

Eredmények
A vizsgált időszak 121 veseátültetése során 18 (14,9%) betegnél lépett fel technikai szövődmény a posztoperatív időszakban. Huszonöt (20,7%) alkalommal találkoztunk műtéttechnikai szövődménnyel, ebből a vaszkuláris anasztomózis az esetek 36%-ban (9), az ureter anasztomózis az esetek 64%-ban (16) volt érintett. Az érintett betegek 16,7%-ban (3) a sebészeti szövődmény a graft elvesztését okozta, 83,3%-ban (15) sebészeti, illetve nem sebészeti intervencióval helyreállítható hibával találkoztunk.

Következtetés
Az Eurotransplant csatlakozás óta a donorszervek mennyisége ugyan valóban emelkedett, azonban a donorok jelentős része ún. ECD (extended criteria donor), azaz nem ideális minőségű. A technikai szövődmények aránya azonban sem a donor/recipiens demográfiai adataitól, sem a műtét technikai kivitelezésétől nem függ. A technikai szövődmények összesen 15 %-ban fordultak elő, ezen belül dominálnak a 30 napon belüliek. Az évek során ennek aránya jelentősen nem változott. A korai szövődmények ellátása nálunk többségében sebészeti úton történik.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Nemes Balázs
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Sebészeti Intézet, Transzplantációs Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program