Asprv1 és filaggrin expresszió HaCaT sejtvonal differenciáltatása során

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Molekuláris biológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Kapczár Dóra

Előadás adatai

Előadás címe: 
Asprv1 és filaggrin expresszió HaCaT sejtvonal differenciáltatása során
Összefoglaló: 

A bőr bazális rétegében található primer sejtek differenciálódásuk során a felsőbb sejtrétegek felé vándorolnak, migrációjuk során biokémiai és morfológiai változásokon mennek keresztül. A biokémiai változások a fehérje expressziós mintázat változásában, míg a morfológiaiak a sejt teljes szerkezetének átalakulásában nyilvánulnak meg. A keratinocitákban differenciálódás és seb regenerálódás során expresszálódó ASPRV1 proteáz (bőr-specifikus retrovirális eredetű aszpartil proteáz 1) természetes szubsztrátja a filaggrin doménekből felépülő profilaggrin prekurzor molekula. A filaggrin fehérje egy szerkezeti fehérje, melyet a bőrben található transzglutaminázok keresztkötnek a keratin tartalmú citoszkeletális vázzal. A prekurzor fehérje filaggrin doménjei közötti összekötő szekvencia hasításáért az ASPRV1 proteáz felelős, a filaggrin további degradációs folyamatok következtében természetes hidratációs faktorokká érik, melyek feladata a bőr hidratációja és a környezeti hatásokkal szembeni védelem.
A HaCaT sejtvonal egy, a humán bőrből származó, spontán immortalizált keratinocita sejtvonal, mely csökkentett Ca2+ koncentrációjú és emelt hőmérsékletű környezetben fenntartható. Vizsgálataink során arra voltunk kíváncsiak, hogy a HaCaT sejtek differenciáltatása során hogyan változik a filaggrin és az ASPRV1 fehérjék expressziója.
A HaCaT sejtek differenciálatlan állapotának fenntartását csökkentett Ca2+ tartalmú (<0,1 mM) tápfolyadékkal értük el. A differenciált állapot létrehozásához magasabb Ca2+ tartalmú (~1,8 mM) tápfolyadékot alkalmaztunk, 11 napos intervallumban. Az irodalomban leírt morfológiai változásokat a mikroszkópos vizsgálatok során tapasztaltuk. A differenciáltatásos kísérlet során detektáltuk a prekurzor profilaggrin expresszióját és filaggrin fehérjék megjelenését. Csökkentet és magas Ca2+ tartalmú tápfolyadékban HaCaT sebzéses kísérletet végeztük 5 napos intervallumban, mellyel a mechanikai sérülés hatását és a sejt regenerálódást vizsgáltuk. Az ASPRV1 fehérje megjelenésével a profilaggrin processzálását és mennyiségének csökkenését várjuk, melynek következtében különböző méretű proteolitikus fragmentek megjelenése várható.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Tőzsér József
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Nagy Katalin
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program