A TLR4 szerepének tanulmányozása a fejlődő fogtelep zománc mátrixának mineralizációjában

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Fogorvostudományok
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Polyák Angéla

Előadás adatai

Előadás címe: 
A TLR4 szerepének tanulmányozása a fejlődő fogtelep zománc mátrixának mineralizációjában
Összefoglaló: 

A fog gyulladásos eredetű megbetegedéseinek patomechanizmusában a Toll-like receptor 4-nek (TLR4) jól ismert és tanulmányozott szerepe van, azonban jelen munkánk során az irodalomban elsőként végeztünk kísérleteket ennek a molekulának a fogfejlődés során betöltött szerepének feltárására. Célul tűztük ki a TLR4 jelenlétének, spatiotemporalis eloszlásának vizsgálatát a fejlődő fogtelep struktúráiban, illetve a fogfejlődésben játszott lehetséges szerepének in vitro körülmények közötti analízisét.

A TLR4 detektálásához fogfejlődési sorozaton (E13,5-E18,5) Western blot kísérleteket végeztünk. A fogtelepet alkotó struktúrákban a TLR4 eloszlási mintázatát immunohisztokémiai módszerrel analizáltuk. A 16,5 napos egér embriók szeparált alsó metszőfogait a TLR4 specifikus agonistájával, lipopoliszachariddal (LPS) tenyésztettük in vitro szövetkultúrában. Az LPS feltételezett hatását Western blot, hisztokémiai festés, ELISA esszé, illetve in situ hibridizációval követtük nyomon.

A TLR4-et a 14,5-18,5 napos fogcsírákban sikerült kimutatnunk: elsősorban a zománcszervben illetve preodontoblasztokban volt detektálható. Western blottal igazoltuk, hogy az LPS a TLR4-en keresztül aktiválhatja az NF-κB jelátviteli útvonalat. In vitro tenyésztés során nem detektáltunk morfológiai változást, azonban alizarin vörös festéssel, illetve ELISA kísérletekkel arra utaló eredményeket kaptunk, hogy a gátlás a fogcsíra kemény szövetei közül csak a zománc mineralizációjának csökkenését eredményezi a kontroll mintákhoz viszonyítva. Az ISH eredményei alapján elmondhatjuk, hogy az ameloblastin mRNS emelkedett expressziója volt megfigyelhető a kezelést követően.

Elmondhatjuk, hogy detektáltuk a TLR4-et a fejlődő fogcsíra harang stádiumában, illetve hogy az LPS kezelés aktiválta a TLR4 jelátviteli utat. A funkcionális aktív TLR4 receptorok elsősorban a zománcszervben és preodontoblasztokban voltak detektálhatóak. A TLR4 közvetítette szignál transzdukciós útvonal elsősorban a fog kemény szövetei mineralizációjának befolyásolásában, valamint az ameloblasztok differenciációjában játszhat szerepet, a pontos molekuláris hatásmechanizmus feltérképezéséhez további kísérletek elvégzését tervezzük.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Papp Tamás
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Felszeghy Szabolcs
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program