Szöveti transzglutamináz szerepének vizsgálata az egér fehér zsírszövetének kialakulásában

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2014/2015. tanév
Tagozat: 
Molekuláris biológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Veres Tímea

Előadás adatai

Előadás címe: 
Szöveti transzglutamináz szerepének vizsgálata az egér fehér zsírszövetének kialakulásában
Összefoglaló: 

A zsírszövetnek emlősökben kétféle anatómiailag is elkülönülő formája található meg: a nagyobb tömegű fehér zsírszövet, mely energiája szükség esetén ATP termelésére fordítódik; és a sokkal kisebb tömegű barna zsírszövet, mely inkább hőtermelésre fordítja raktárait. Újabban kimutatták a zsírsejtek harmadik típusát is, mely fehér zsírszövetben hideg környezetre adott adaptív válaszként jelenik meg biztosítva a szervezet termotoleranciáját. Ezek az úgynevezett ’beige’ (színük után: bézs) sejtek tulajdonságaikban hasonlítanak a barna zsírsejtekre, és zsírraktáraikat szintén hőtermelésre fordítják. Ahogy a zsírszövetekről szerzett ismereteink egyre gyűlnek, úgy nő az esély az elhízás és a vele kapcsolatos betegségek új és hatékony terápiájának kidolgozására. Ehhez olyan sejtdifferenciálódási folyamatokat kell még feltárni, melyeket manipulálva csökkenteni lehetne a zsírszövet tömegét. Különös figyelem fordul tehát manapság a génexpresszió szabályozására alkalmas új fehérjék vizsgálatára. Ilyen lehet a kalciumion függő szöveti transzglutamináz (TG2, EC 2.3.2.13), mely képes egyes fehérjéket kovalensen összekapcsolni glutamil- és lizil-oldalláncaik között kialakított izopeptid kötésekkel. Munkánk során célul tűztük ki, hogy a fehér zsír irányú differenciálódás hatékonyságának leírására megvizsgáljuk, vajon változik-e a zsírsejtekre jellemző marker gének expressziója a TG2 hiányos (TG2 KO) egerek szöveteiben.
Eredményeink szerint a TG2 KO egerek táplálkozási szokásai nem térnek el a vad fenotípusú testvéreiktől. Egyedfejlődésük során testtömegük megegyezik, így a vizsgálat tárgyául szolgáló 16 hetes korukban is. A TG2 KO egerek a vad fenotípusú testvéreikkel azonos mennyiségű, szubkután és gonadális zsírt képeznek. A vizsgált marker gének közül az UCP1 expressziója szignifikánsan alacsonyabb a TG2 állatok fehér zsírszövetében, különösen a gonadális zsírban, melyet fehérje szintű vizsgálatokkal is kimutattunk. Az UCP1 egy mitokondriális fehérje, mely a respirációt szétkapcsolva az ATP szintézistől hőtermelést indukál, így fontos szerepe van az adaptív termogenezis szabályozásában. Eredményeink alapján tervezzük a TG2 egerek hidegtűrési kapacitásának vizsgálatát.

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Mádi András
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program