A 18F-FDG PET/CT vizsgálat terápiadöntésre gyakorolt hatása primer operábilis emlőrákok esetén

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Traumatológia, ortopédia, idegsebészet, mellkas-sebészet, kísérletes sebészet, szemészet
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Várallyai Balázs

Előadás adatai

Előadás címe: 
A 18F-FDG PET/CT vizsgálat terápiadöntésre gyakorolt hatása primer operábilis emlőrákok esetén
Összefoglaló: 

Bevezetés: Az emlőrák a nők körében a leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat. Magyarországon évente mintegy 7800 új eset fordul elő, ezáltal igen nagymértékű társadalmi és gazdasági jelentőséggel bír. Vizsgálatunk célja az volt, hogy a konvencionális vizsgálati módszerek eredményeit a primer operábilis emlőrákok esetében összevessük a PET/CT által nyújtott többletinformációkkal. Egy prospektív vizsgálat keretében figyeltük, hogy a PET/CT vizsgálatnak milyen hozzáadott értéke van a terápiás tervet meghatározó tényezőkhöz, illetve kerestük a SUVmax érték és egyes prognosztikai faktorok jelenléte közötti összefüggést.
Módszerek: Vizsgálataink során 148 betegen a hagyományos vizsgálómódszerek és a PET/CT eredményeit vetettük össze a terápiás tervet meghatározó faktorok tekintetében (távoli áttétek, gócok száma, axilláris- és extraaxilláris státusz, primer tumor mérete és karakterisztikája), majd arra kerestük a választ, hogy a PET/CT szignifikánsan befolyásolja-e a hagyományos képalkotó módszerekkel felállított terápiás tervet. Ezen kívül statisztikai próbákkal kerestünk összefüggést a SUVmax értékek és a hormon(HR)-, Her2 receptor státusz, Ki-67 index és lokális illetve távoli áttétek jelenléte között.
Eredmények: Az I-es stádiumba tartozó 79 beteg közül a PET/CT 4 esetben (5%) változtatta meg a hagyományos vizsgálatok alapján felállított terápiás tervet. A II-es stádiumba tartozó 69 beteg közül 17 betegnél (24,6 %) változott az előre eltervezett terápia, mely szignifikáns eltérést jelent (p=0,0025). A SUVmax szignifikánsan magasabb volt HR negatív tumorokban, lokális illetve távoli metasztázisok jelenléte esetén, de a Her2 státusszal nem mutatott összefüggést. A SUVmax érték szignifikáns összefüggést mutatott a Ki-67 indexszel.
Következtetések: Klinikai II. stádiumban minden 4. betegnél megváltoztatta a PET/CT eredménye az előzetesen felállított terápiás tervet. Ezek tükrében a II. stádiumú emlőrákos betegek esetében preoperatív PET/CT vizsgálat végzése megfontolandó. A SUVmax prognosztikai tényezőnek számít, mert szignifikánsan magasabb bizonyos rossz prognosztikai faktorok jelenléte esetén (negatív hormonreceptor státusz, magas Ki-67 proliferációs index).

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Garai Ildikó
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Nukleáris Medicina Intézet
2. témavezető adatai
Név: 
Dr. Farkas Bence
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
Nukleáris Medicina Intézet

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program