A dimetilargininek (ADMA, SDMA) jelentősége krónikus alsó légúti gyulladással járó betegségekben (asthma bronchiale, COPD, ACOS)

Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Konferencia: 
2015/2016. tanév
Tagozat: 
Gyermekgyógyászat, infektológia, pulmonológia
Előadó szerző adatai
Név (format for foreign students: Last Name, First Name): 
Erdei Tamás

Előadás adatai

Előadás címe: 
A dimetilargininek (ADMA, SDMA) jelentősége krónikus alsó légúti gyulladással járó betegségekben (asthma bronchiale, COPD, ACOS)
Összefoglaló: 

A nitrogén monoxid (NO), melyet a légúti epitheliumban az indukálható és az endothelialis nitrogén monoxid szintáz (iNOS, eNOS) állít elő, központi szerepet játszik a légutak tágasságának fenntartásában. Asthma bronchiale-ban megemelkedik az epithelium iNOS expressziója és ezáltal a bronchodilatator NO termelése. Ez egyrészt biztosítja a légutak átjárhatóságát bronchoconstrictor hatású gyulladásos mediátorok jelenlétében is, másrészt peroxinitrit képződéshez vezet, ami fokozza a gyulladást. Ez alapján az NO kettős szerepet tölt be az asthma patogenezisében.
A NOS enzimek endogén inhibitora az aszimmetrikus dimetilarginin (ADMA), ami metilált magfehérjék bomlásterméke. Jelen kutatásunkban asthma bronchiale-s betegek körében vizsgáltuk laboratóriumi, légzésfunkciós és életminőségi paraméterek kapcsolatát a szérum ADMA koncentrációjával.
Vizsgálatunkba a DE Tüdőklinikán 2012. augusztus 15. és 2013. október 15. között megjelent 164 asthma bronchiale-s járóbeteget vontuk be (90 férfi, 74 nő, átlagéletkor 46,38±14,87 év). A vér laboratóriumi paraméterei standard eljárás szerint kerültek meghatározásra, a légzésfunkciót teljestest-plethysmographiával mértük, míg az életminőséget a Szent György Kórház Légzési Panaszokkal Kapcsolatos Kérdőívével (SGRQ) kvantifikáltuk. Először megkerestük azt a paramétert, amelyik a legszorosabb kapcsolatot mutatja az ADMA-szinttel (referencia populációra normált légúti ellenállás: Raw). Ezután egyszerű lineáris regresszióval meghatároztuk azokat a paramétereket, melyek az ADMA és a Raw kapcsolatát befolyásolják, majd többszörös lineáris regresszióval azt a legegyszerűbb modellt, mely a Raw és az ADMA kapcsolatát a kiindulási modellhez hasonlóan jól jellemzi.
A végső modellben szignifikáns pozitív korrelációt kaptunk a Raw és az ADMA között (p=0.003), továbbá szignifikáns regresszor volt a FEF 25-75 érték (p<0.001) és az SGRQ aktivitási doménjének pontszáma (p=0.003). A kis légutak szűkületét jellemző Raw és az ADMA közötti pozitív korreláció arra utal, hogy az ADMA kedvezőtlen hatást fejt ki asthma bronchiale-ban, melyet a NOS gátlásának tulajdoníthatunk. Felvethető, hogy a szérum ADMA-szint meghatározása fontos lehet terápiás szempontból.
Tématámogatás: Debreceni Egyetem

1. témavezető adatai
Név: 
Dr. Gesztelyi Rudolf
Intézet / Tanszék/ Klinika: 
GYTK Gyógyszerhatástani Tanszék

Támogatók: Támogatók: Az NTP-TDK-14-0007 számú, A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése helyi konferencia keretében, az NTP-TDK-14-0006 számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása, NTP-HHTDK-15-0011-es A Debreceni Egyetem ÁOK TDK tevékenység népszerűsítése 2016. évi helyi konferencia keretében, valamint a NTP-HHTDK-15-0057-es számú, A Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán folyó Tudományos Diákköri kutatások támogatása című pályázatokhoz kapcsolódóan az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Nemzeti Tehetség Program